Meme Biyopsisi

Meme Biyopsisi

Standart olarak tüm meme hastalıklarının tanısı önce iğne biyopsileri ile konulur. İğne biyopsisi uygulanırken hastaya lokal anestezi yapılır. Hasta, biyopsi sonrası aynı gün içinde evine dönebilir.  İğne biyopsisi nedeniyle tümörün yayılması ve bazen halk arasında söylendiği gibi komşu dokulara yayılması söz konusu değildir.

Uygulama için öncelikle iğne kitlenin kenarına yerleştirilir; tabancanın düğmesine basınca, iğne kitlenin içine doğru fırlayıp küçük bir parça koparıp geri gelir. İğne memeden çıkartıldıktan sonra içindeki doku parçası bir çözelti içine konulur.  Bu şekilde kitlenin farklı bölümlerinden birkaç doku örneği alınması gereklidir.  Bu parçalar bir çözelti içinde patoloji laboratuvarına gönderilir ve birkaç gün sonra tanı elde edilir. Kitlenin tanısına göre ameliyat kararı ve tedavi planlaması yapılmaktadır.

Tru-cut biyopsi, meme kitlelerinin tanısında sık tercih edilen bir biyopsi yöntemidir. Ancak sadece ultrasonografide görülebilen kitlelerin tanısı için uygulanabilir.

Ayrıca ultrason rehberliğinde meme kistlerinin ve meme apselerinin boşaltılabilmesi mümkündür. Koltukaltı lenf nodlarından da ince iğne ile biyopsisi tercih edilmektedir.

http://bodrumultrason.com/wp-content/uploads/2023/09/meme_biopsisi-1.png
instagram
yol tarifi
whatsapp